Warsztaty Terapii Zajęciowej Warszawa Mokotów

Warsztaty Terapii Zajęciowej Warszawa Mokotów

Self-adwokaci

Self-adwokatura (self-advocacy) to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stają się oni rzecznikami własnych spraw.

Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem, często wynika to z niedoceniania ich umiejętności.
ONI natomiast, tak jak wszyscy dorośli, chcą mieć prawo wpływania na swoje życie i prawo do osobistego występowania w swoich sprawach. To buduje poczucie podmiotowości, autonomii i odpowiedzialności. Większość osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie z tego prawa korzystać bezpośrednio, choć wymaga to opanowania wielu trudnych umiejętności, odwagi, orientacji prawach i w życiu społecznym, a także wspierania przez osobę życzliwą i kompetentną.
W WTZ ZG PSONI idea SelfAdwokatury jest widoczna we wszelkich naszych działaniach.
Dążymy, aby jak najczęściej nasi uczestnicy mieli sposobność wyrażania własnego zdania, podejmowania decyzji.
Od 29 październik 2010 roku działa Regionalna Organizacja Self Adwokatów (ROSA). Członkami ROSA są uczestnicy WTZ ZG PSONI Głogowa 2b. Celem powstawia ROSA jest: spotykanie się i rozmawianie o Trudnościach osób niepełnosprawnych w Warszawie, w szczególności:
– Rozmowy, spotkania o trudnościach innych osób niepełnosprawnych, wspólnie rozwiązywanie problemów
– Wspieranie innych osób niepełnosprawnych w trudnościach
– Poznawanie swoich praw i przepisów prawnych np. wynikających z Konwencji praw Osób Niepełnosprawnych czy przepisów prawa pracy
– Zapoznanie innych osób niepełnosprawnych z Ruchem Self –Adwokatów (wykłady w innych ośrodkach)
– Współpraca z innymi grupami osób niepełnosprawnych na Terenie Warszawy